POLMOS ŁAŃCUT

Historia Polmosu Łańcut

Na przełomie XVIII/XIX wieku Łańcut należał do rozległych majętności rodziny Lubomirskich, którymi zarządzała Księżna Izabela z Czartoryskich Lubomirska.

Początki działalności gorzelni sięgają 1764. Z tego roku pochodzi dokument potwierdzający funkcjonowanie gorzelni. Produkowano w niej wtedy gorzałkę, wódkę anyżową i cukrową.

Jednak największy rozwój łańcucka gorzelnia zawdzięcza hrabiemu Alfredowi Potockiemu, który w 1816 roku przejął ziemie łańcuckie i lwowskie Lubomirskich. Wtedy też gorzelnia oprócz okowity i anyżówki, zaczęła produkować wódki pojedyncze, dubeltowe, likiery, kremy i ratafie.

W 1900 roku w Paryżu, Fabryka Wódek hr. Alfreda Potockiego zdobyła złoty medal na Międzynarodowej Wystawie za ekspozycję swoich wyrobów. Nagroda ta stała się pieczątką ugruntowanej renomy zakładu.

Okres międzywojenny

W 1917 łańcucka fabryka została przekształcona w spółkę akcyjną, co przełożyło się na dalszy rozwój. W 1924 roku utworzono Państwowy Monopol Spirytusowy w Warszawie, który zarządzał branżą alkoholową w skali całego kraju.

W czasie II wojny światowej w łańcuckiej fabryce produkcja trwała aż do 1944. Niestety, pod koniec 1944 roku większa część zakładu została zniszczona.

Powojenne dzieje

Sześć lat po zakończeniu działań wojennych utworzono państwowe przedsiębiorstwo pod nazwą Łańcuckie Zakłady Przemysłu Spirytusowego. Pod koniec lat 60. produkowano 15 rodzajów wódek czystych i gatunkowych, którymi napełniano dziennie ponad 200 tys. butelek.

W 1991 roku, w wyniku rozpadu Polskiego Monopolu Spirytusowego, Fabryka w Łańcucie uzyskała statut samodzielnego przedsiębiorstwa państwowego, natomiast 1 listopada 1998 roku fabryka rozpoczęła działalność jako spółka akcyjna o nazwie Fabryka Wódek „Polmos Łańcut” SA. Na profil produkcji składało się ponad 60 wyrobów w niemal wszystkich segmentach rynku, ponadto wprowadzono kilkanaście własnych trunków.

W 2004r., POLMOS ŁAŃCUT wszedł do Grupy Belvedere S.A., jednej z wiodących firm w zakresie dystrybucji napojów alkoholowych. Obecnie wytwórnia wchodzi w skład grupy MBWS i korzystając z jej potencjału, dynamicznie się rozwija.

Stosujemy pliki cookies w celi zbierania statystyk umożliwiających analizę ruchu na serwisie. Więcej informacji znajduje się w polityce prywatności